Betonové ploty, betonový plot, nebo také ploty z betonu

Položme si základní otázku: „Jaký plot bych měl zvolit k oplocení mého pozemku?“

K jejímu zodpovězení je nutno přemýšlet postupným uvažováním:

Proč chci pozemek oplotit?

Zásadním důvodem k oplocení pozemku je potřeba ochrany a soukromí. V případě betonového oplocení jsou tyhle požadavky beze zbytku splněny – plotové dílce do sebe zapadají způsobem, který zabezpečuje neprůhlednost a zvukovou izolaci. Kromě toho výšková variabilita umožňuje stavbu plotu až do výšky 2,50 m a, přiznejme si, to už je zeď, která kdejakého „zlodějíčka“ odradí ;-)

Možné výšky betonové plotu jsou:

Jaký pozemek oplocuji?

Jestliže máte pozemek kolem rodinného domu, průmyslového nebo komerčního objektu, který je rozsáhlejší, určitě Vám kromě estetické stránky půjde i o cenu. Betonové oplocení nabízí z tohoto pohledu zajímavé estetické řešení, kde si lze vybrat z velkého množství výškových, barevných a vzorových variant. Zásadně jde o výšky od 1,00 m až do výšky 2,50 m. Nejprodávanějším plotem je standardní provedení v šedé (přírodní) barvě, kvůli její bezúdržbovosti a nízké ceně. Výrobci však nabízejí i jiné barevné varianty (zde je si však potřeba uvědomit, že je rozdíl mezi barveným betonem při výrobě, kde je bezúdržbovou relativně zachovaná, a plotem z povrchově barvených dílů, které vyžadují po jistém čase renovaci). To vše samozřejmě v rozumné cenové relaci.
Z pohledu velikosti pozemku je však velice podstatná i náročnost montáže (a tím i nákladů s tím spojených) – v tomhle ohledu je montáž betonového oplocení 2-3 krát méně finančně i materiálově náročná než například u plotů ze zalévacích tvárnic, ztraceného bednění apod.

Možné výplně betonového plotu jsou:

Veškeré ploty máme skladem v dvou barvách: přírodní šedá a pískovec.

Jaký má můj pozemek tvar a co to znamená z pohledu stavby oplocení?

Jen málo pozemků má pravidelný tvar s přesnými uhly a „hezkými“ rozměry. Ploty z pravidelných dílů proto na atypické délky nejsou vhodné (resp. výroba atypických rozměrů jednotlivých segmentů může plot značně prodražit). Betonové ploty je možné bez dodatečných nákladů upravit na přesnou délku pozemku zřezáním přímo na místě realizace. Kromě toho lze ploty stavět do oblouku bez toho, aby bylo nutné složitě zbrušovat tvárnice nebo správkovat rohy.

Možné vrchní ukončení betonového plotu:

Jakým způsobem budu plot stavět?

Při výběru plotu je potřebné zvážit již zmiňovanou náročnost montáže oplocení. Nejjednodušší montáž je u pletivových plotů, kde se sloupky v některých případech nemusí betonovat a natažení pletiva je jednoduché pomocí napínacího drátu. Zděné ploty jsou nejnáročnější, a bez zkušeností se zednickým řemeslem je téměř nemožné hezký plot postavit.
V tomto ohledu je stavba betonového plotu někde mezi výše uvedenými. Sice to není „raketová věda“, ale vzhledem na komplexnost činností je to značně náročná činnost na organizaci a fyzickou sílu. Aniž by jste potřebovali cokoliv řešit, když se svěříte do našich rukou, nemusíte se od začátku o nic starat a po montáži se jenom těšit z nového plotu ;-)